Perspektywy leczenia chorób psychicznych

Szeroka już lista schorzeń, nazywanych chorobami cywilizacyjnymi nieustannie i nieprzerwanie się poszerza. Zróżnicowane uwarunkowania środowiska oraz styl życia współczesnego człowieka determinuje coraz to nowsze jednostki chorobowe, które stają się prawdziwą zmorą dla całych społeczeństw. Bywa również tak, że „stare”, znane już od dawien dawna choroby uaktywniają się i zbierają żniwo wśród ludzi.

Obecnie plagą, z którą dzisiejsza medycyna ma ogromny problem są wszelkiego rodzaju choroby związane z układem nerwowym człowieka. Dotyczy to przede wszystkim zaburzeń psychicznych, w skład których wchodzą między innymi depresja, nerwica, zaburzenia obsesyjno-kompulsywne czy inne zaburzenia, przy których psychika człowieka jest wystawiona na duży wysiłek. Lista chorób psychicznych jest bardzo szeroka i niemalże nieskończona. Co jakiś czas odkrywane są nowe zespoły chorobowe. Co ważne, każdy człowiek może przeżywać chorobę na własny, indywidualny sposób, konfrontując się z rożnymi symptomami i objawami. Często też objawy mają diametralnie różniące się od siebie nasilenie, dlatego każde zaburzenie psychiczne powinno być rozpatrywane właśnie ze względu na indywidualne predyspozycje osoby dotkniętej takim problemem. Jest to ogromne wyzwanie, z którym medycyna ma nieustanne problemy.

Psychika jest elementem organizmu ludzkiego bardzo wrażliwym, trudnym do okiełznania i wyleczenia ewentualnych dolegliwości. Choć dużo problemów z psychiką da się wyleczyć, albo przynajmniej ograniczyć lekami i odpowiednim trybem życia – czyli na przykład ograniczeniem stresu, ustatkowaniem życia, spokojną pracą – to niestety część chorób pozostaje całkowicie niewyleczalna. Przede wszystkim dotyczy to chorób wrodzonych, związanych z uszkodzeniami genetycznymi komórek, których przecież nie da się wymienić czy uzupełnić o zdrowe odpowiedniki. Prawdziwy dramat rozgrywa się również wtedy, gdy teoretycznie zdrowego, sprawnego człowieka dotyka jakaś jednostka chorobowa, związana właśnie z problemami psychicznymi. O ile choroby wrodzone i nieuleczalne są niewyobrażalną tragedią, to nagła utrata sprawności psychicznej przez zdrowego człowieka niszczy jego życie, stosunki z innymi ludźmi, psuje atmosferę rodzinną i dotyka pośrednio wszystkich jej członków. Medycyna wciąż szuka rozwiązań, jak pomóc człowiekowi w takiej sytuacji. Coraz częściej próbuje się sięgać po sposoby znane z historii lecznictwa. Chodzi przede wszystkim o naturalne metody lecznictwa, albo orientalne sposoby na uzyskanie spokoju psychicznego i wewnętrznego udoskonalania. Nie zawsze jednak takie sposoby przynoszą zmierzony efekt, często okazując się tylko złudną nadzieją.

Problem związany z tym, jak skonstruowana jest psychika ludzka i jak powinno się na nią wpływać wciąż jest nierozwiązywalnym problemem dla naukowców, lekarzy i psychologów. Być może za kilkanaście, może kilkadziesiąt lat powstaną skuteczne sposoby na leczenie chorób takich, jak nerwica natręctw czy schizofrenia. Póki co zostaje farmakologiczne ograniczanie skutków.

11 cze Brak komentarzy admin Dashofer , Read more...